Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Kanał Dobrzycki - koniec I etapu remontu

W lipcu 2013 r. na Dni Zalewa miał przypłynąć statek  pasażerski, który utknął już na mieliźnie przed wejściem do kanału z Jezioraka. Załoga statku nie wierzyła we wskazania naszej mapy batymetrycznej z 2012 r.  Jachty żaglowe i motorowe przypływały do Zalewa, szczególnie po wybudowaniu EkoMariny respektując istniejące ograniczenia. Wszyscy czekali na  remont, który miał wkrótce się rozpocząć. Cierpliwi doczekali się :)

W dniu 31 sierpnia 2020 w RZGW Gdańsk dokonano otwarcia ofert na remont Kanału Dobrzyckiego [ etap I - 1500m; cały kanał 2600m]. 

INWESTMEL Elbląg wykonał ten kontrakt. Prace remontowe rozpoczęto 2 listopada 2020 a zakończono z końcem roku. Obejmowały one odmulenie w/w odcinka kanału wraz z torem wodnym na Jezioraku oraz odbudowę umocnienia brzegu w strefie ochronnej mostu. Kto ma czas i ochotę polecam zapoznanie się z kompletną dokumentacją
https://przetargi.wody.gov.pl/wp/postep ... m-117.html

Dzięki uzupełnieniu refulacji dna pracami czerpalnymi usunięto z dna, nie tylko luźne osady ale także kłącza zarastające dno osiągając głębokość tranzytową 1,9m obecnie  a docelowo 1,5m. Kanał poszerzono uzyskując wszystkie parametry drogi wodnej w klasie Ia. Bezpośrednio pod mostem brzeg chronią szańce kamienne w stalowych siatkach, które latem poprzerastają rośliny. W strefie ochronnej mostu zainstalowano solidne obrzeże z płyt betonowych. Remont zakończą wiosenne prace porządkowe i nasadzenia roślin wzdłuż brzegu.

Poniżej prezentujemy fotografie z archiwum Kazimierza Skrodzkiego, który dokumentował na bieżąco prace remontowe publikując informacje na profilu fb #Ewingi# oraz #KanałDobrzyski#

 

 Zakończenie I etapu remontu Kanału Dobrzyckiego to bardzo dobra i bardzo ważna wiadomość,
rozpoczęła się bowiem z dawna zapowiadana druga transza rewitalizacji całego szlaku Kanału Elbląskiego.
Po wykonaniu. mam nadzieję w tym roku, II etapu remontu droga wodna do Zalewa będzie  powszechnie dostępna,
w tym dla białej floty. Może niebawem wrócą regularne rejsy z Iławy do Zalewa?

Starania o remont tego kanału trwają od 2011 r. , przeczytajcie więc uważnie nasze archiwum.

http://navicula.org.pl/o-nas/kanal-elbl ... -dobrzycki
http://navicula.org.pl/o-nas/kanal-elbl ... cig-dalszy
http://navicula.org.pl/o-nas/kanal-elbl ... ymetryczna
http://navicula.org.pl/o-nas/kanal-elbl ... czyszczony
http://navicula.org.pl/o-nas/kanal-elbl ... powiedziec

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g