Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski - Zapraszamy do wspólnej podróży...

… po krainie Kanału Elbląskiego, wirtualnie, na naszej witrynie oraz w realu, po szlakach, nie tylko wodnych,
tego cudownego regionu.

Tym, z którymi od dawna żeglujemy obiecaliśmy, że  znajdziemy przestrzeń do wspólnego działania i oto ona.
Myślę, że działając aktywnie jak dotąd ale w NAVICULI odnajdziemy pomysły jeszcze nie wymyślone, zakątki dotychczas nie odwiedzane, piosenki dotychczas nie zaśpiewane i największy skarb – przyjaźń znanych i nieznanych dotychczas.

Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia we wszystkich formach naszego działania a możliwości będzie wiele
aby zrobić coś dla siebie i dla innych.
Jeśli nie możesz wspomóc nas osobiście prosimy o wsparcie finansowe, dane do przelewu w zakładce Kontakt.

 

Trzy podobizny architekta Severina.

Czyli jak gromadzono materiały ikonograficzne związane z Kanałem Elbląskim.

Od konkursu na portret Georga Jacoba Steenke mija właśnie równo 10 lat. Dziś wiemy, że spełnił on swoje ukryte zadanie, pobudził badaczy historii do intensywnych poszukiwań. Stan wiedzy o twórcach Kanału Elbląskiego wzrósł niepomiernie.

Poniżej przedstawiamy artykuł autorstwa Ryszarda Kowalskiego, którego osią są poszukiwania wizerunku Tajnego Radcy Severina. Do niedawna berliński architekt Severin w Wikipedii miał tylko trzy zdaniową notkę i nie znaliśmy jego wizerunku. Obecnie jego biografia doczekała się obszernych opracowań, podejmowanych przez Ryszarda Kowalskiego i badaczy niemieckich. Możemy także obejrzeć jego trzy podobizny. Ale po kolei.
Oddajmy głos autorowi.

Czytaj więcej: Trzy podobizny architekta Severina. 

Praca magisterska - Zarys biografii Romana Klima

8 czerwca 2018 r.  w pomieszczeniach Izby Historii Kanału Elbląskiego zaprezentowaliśmy wystawę poświęcona twórcy pierwszej Izby - Romanowi Klimowi a w pobliskim pałacu w Drulitach odbyła sie debata pt. "Od Izby Historii do Muzeum".

Debata, w której wzięło udział wiele wybitnych postaci, była transmitowana w mediach społecznościowych a z wystawą w IHKE zapoznało się ponad 10 000 osób. Była ona prezentowana również w Elblągu.

Czytaj więcej: Praca magisterska - Zarys biografii Romana Klima

VI Polski Dzień Kanu

Po kilku latach przerwy spowodowanych pandemią i innymi zawirowaniami wracamy z imprezą POLSKI DZIEŃ KANU. Dotychczas udało nam się spotkać na wiosennym wspólnym pływaniu pięciokrotnie. Planowany na Pojezierzu Brodnickim Szósty Polski Dzień Kanu nie doszedł już do skutku. Jeżeli macie ochotę spotkać starych przyjaciół i poznać nowych znajomych, spędzić niezapomniane chwile na wodzie i przy wieczornych ogniskach to VI POLSKI DZIEŃ KANU jest doskonałą okazją.

Czytaj więcej: VI Polski Dzień Kanu

Nasze filmy o Flisie

Hermanna Pennera reportaż z pochylni

Późną jesienią 1881 r. Alois Greil wydał w kilkuset egzemplarzach odbitki litografii przygotowane na podstawie oryginalnej grafiki wykonanej przez mennonitę Hermanna Pennera. To pierwszy reportaż promujący kanał Oberlandzko - Elbląski ukazujący wszechstronnie działanie pochylni. Kilka egzemplarzy  tego niezwykłego wydawnictwa ocalało i krąży po domach aukcyjnych.

Czytaj więcej: Hermanna Pennera reportaż z pochylni

Marina im. Georga Jacoba Steenke

W dniu dzisiejszym, 8 września 2021 r. , podczas nadzwyczajnej sesji rady Miasta Zalewa  ustanowiono jako patrona Eko Mariny Georga Jacoba Steenke. Uchwałę wniesioną z inicjatywy Burmistrza poparli wszyscy obecni na sesji radni. szczególny charakter nadaje tej uchwale fakt podjęcia jej w 150 rocznicę nadania Steenke honorowego obywatelstwa Zalewa. Podczas sesji laudację wygłosiła Krystyna Kacprzak - przewodnicząca Towarzystwa Miłosników Ziemi Zalewskiej, kończąc ja znanym na hasłem "Kanał Elbląski zaczyna się w Zalewie"

poniżej znany już wizerunek Steenke, notka biograficzna i uzasadnienie uchwały

Czytaj więcej: Marina im. Georga Jacoba Steenke

Jak powstały maszyny wyciągowe pochylni?

We wstępie do swojego albumu wydanego w 1864 r. Georg Jacob Steenke tak pisał:

Ponieważ tak olbrzymia różnica poziomów, na tak krótkim odcinku, nie pozwala na wykorzystanie śluz, wykonałem projekty pochylni, samodzielnie, bez żadnych wzorców a następnie, po mojej podróży do Ameryki i Szkocji w części znacząco je poprawiając, wykorzystując także uwagi tajnego nadradcy Lentze (sławnego budowniczego mostów w Tczewie i Malborku).

Na wstępie chciałbym ogólnie zaznaczyć, że statki przemieszczają się z jednego poziomu na wyższy lub niższy poziom po torach, na wagonie o długości 20,1 m. Świetnie wykonane liny stalowe pochodzą ze sławnej fabryki Felten & Guilleaume w Kolonii. Maszyny zostały wyśmienicie wykonane przez dyrektora Krügera w Królewskim Zakładzie Budowy Maszyn w Tczewie.

Czytaj więcej: Jak powstały maszyny wyciągowe pochylni?

Co wskazuje ta strzałka?

Nasz cykl filmów edukacyjnych „Tajemnice Kanału Elbląskiego” spotkał się z ciepłym przyjęciem a grono wirtualnych miłośników stale się powiększa.  Dotychczas zrealizowano 5 filmów:

Czytaj więcej: Co wskazuje ta strzałka?

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g